یادداشت/فرهاد فرزان منش

میدان شهدا یکی از مهمترین و پر‌ رفت‌و‌آمد ترین میادین شهر خرم آباد است. سالهاست عادت کرده‌ایم این میدان را با کبوتر‌های لاله مانند و حوض آب اطراف آن ببینیم. کبوترهایی که دیگر زنگ زده بودند و حوض آبی که یا خشک بود یا آبی کثیف داشت.

در این سالها چندین بار میدان را رنگ آمیزی کردند تا شاید کمی از رنگ کهنگی آن کم شود اما کهنگی بیشتر از آن بود که با این رنگ‌آمیزی‌های ساده پوشیده شود.

چند روزی است که شهرداری خرم آباد در حال تعویض نماد این میدان است.

به گفته شهردار خرم آباد، نماد جدید ساخته شده و آماده نصب است و حداکثر ظرف یک ماه با آماده سازی فضای میدان و احداث پایه های آن نصب و به بهره برداری خواهد‌رسید.

شنیده‌ها حاکی از آن است نماد جدید در قالب دو بال کبوتر و گل لاله از جنس استیل می باشد و طراحی و ساخت آن نزدیک به ۷۰ میلیون تومان برای شهرداری هزینه در برداشته است.

میادین یکی از اصلی ترین نمادهای یک شهر هستند. امروزه میادین بیشتر از آنکه در ترافیک و عبور‌ و مرور نقش داشته باشند در فرهنگ و هویت نقش دارند. استفاده از نمادهای شهری خصوصاً میادین با عث می‌شود هویت و فرهنگ یک منطقه تثبیت شود و همچنین تاثیر زیادی بر شکل‌گیری و ساماندهی فضای شهری دارند.

متاسفانه در لرستان به این نکته کمتر توجه می شود و در اغلب اوقات میادین تنها برای کارکردهای ترافیکی ساخته می شوند. هرچند تجربه ثابت کرده است همین جنبه ترافیکی هم گاهاً نه‌تنها موجب تسهیل در عبور و مرور نمی شود بلکه باعث ترافیک بیشتر هم می شود. نظیر چنین میدانی را می توانیم در میدانی که در مسیر مصلی به بیمارستان (نرسیده به میدان ناصر خسرو)واقع است، ببینیم.

یکی دیگر از عناصر اصلی میادین نام آنها است. نام میدان بایستی متناسب و هماهنگ با میدان باشد و در نام گذاری میدان باید دقت زیادی به عمل آید. نامگذاری میدانی در خرم آباد به نام میدان تعاونی مسکن لشکر پ ۸۴ خرم آباد نمونه ای از این گونه نامگذاری‌هاست که در این قاعده نمی گنجد.

میدان تعاونی مسکن لشکر پ ۸۴

از طرفی بعضی میادین را به نام افراد نامگذاری می کنند از شهدای عزیز گرفته تا ورزشکاران و شخصیت های برجسته و مشاهیر. نکته ای که باید در نظر داشت این است که اهمیت میادینی که به نام این شخصیت ها نامگذاری می شود باید متناسب با آن شخصیتها باشد. چیزی که در نامگذاری میدان شهید بروجردی در نظر گرفته نشده بود و قصد داشتند  میدانی کم اهمیت را به نام سرداری بزرگ نامگذاری کنند که با مخالفت اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس منتفی شد.

عناصر به کار رفته در میادین هم نقش بزرگی ایفا می کنند. نمادهایی که در میادین به کار برده می‌شود باید بر مبنای مفاهیم خاص و متناسب با هویت تاریخی، فرهنگی و اجتماعی آن منطقه باشد. تغییر چندین باره نمادهای  میدان شقایق و هر بار استفاده از یک نماد که هیچ گونه وجه اشتراکی با نمادهای قبلی نداشت حاکی از این است که این نکته هم در نظر گرفته نمی شود.

امیدواریم طرح جدید میدان شهدا علاوه بر کارکردهای فرهنگی و هویتی و زیبایی‌های ظاهریش، دارای نمایی مناسب در شب هم باشد و شهرداری برای بهتر دیده شدن آن در شب هم، فکری کرده باشد و با نورپردازی مناسب باعث زیباتر دیده شدن میدان شود. مشکلی که اکثر میادین خرم آباد دارند و در شب به خوبی دیده نمی شوند و اگر هم روشن باشند با چند پروژکتور قوی نور به صورت زننده ای به آنها تابانده می شود. از طرفی از آنجا که میدان شهدا در ساعات روز دارای ترافک سنگین می باشد، امیدواریم طرح جدید میدان، به گونه‌ای طراحی شده باشد که نوعی آرامش را تزریق نماید، تا از فشارهای روانی ناشی از ترافیک بکاهد. شاید استفاده از وسایل الکترونیکی در میدان برای معرفی شهدای گرانقدرمان ایده‌ای باشد که بتوان آن را در میدان شهدا پیاده نمود و باعث هر چه بیشتر شناخته‌تر شدن شهدا و سیره آنها شود. امید است طرح جدید در خور نام شهدا باشد.

 

تعداد بازدید:۹۸۱بازدید